?

Log in

Попередній файл | Найступний файл

Millennium: this is who we are

хоча це ком'юніті і присвячене явищу "Цілком таємно", думаю, не зайве було б приділити і певну увагу иншим серіялам студії "Ten Thirteen".
і на цій підставі розміщую тут деякі власні думки з приводу серіялу Millennium (в українському перекладі "Тисячоліття помсти").

на хвилі успіху "Цілком таємно" компанія FOX дозволила Крісові Картеру запустити проєкт "Тисячоліття", думається, навіть достеменно й не вивчивши, щó саме це має бути. така собі можливість, якої чекаєш усе життя - змога чи не абсолютно незалежно робити те, що тобі хочеться. і Картер з командою поспішили скористатися нагодою. але прогадали.
усі чекали на, якщо не клон "Цілком таємно", то принаймні, на щось таке ж захопливе, цікаве й моторошне. і якщо з "моторошністю" склалося все пречудово, то захоплення й цікавости вочевидь стало замало.
у "Тисячолітті" немає нескінченної плутанини загадок і містифікацій, на яких тримався перший успіх Кріса Картера. не було відчуття ототожнення себе з котримось із персонажів. не було інтриґи розвитку взаємин головних персонажів... Картеру пощастило витягнути "колективне несвідоме" стосовно феномену НЛО й инших загадкових явищ. але він не зміг змусити авдиторію пильніше придивитися до самих себе, до своїх сусідів і друзів - у яких, насправді, і ховається найбільше зло людства, чи, логічніше б сказати - людське зло. ми не звикли шукати проблеми в собі - набагато цікавіше скидати їх на уряд, таємний уряд, иншопланетян... нормальна людина ніколи не скоїть нічого лихого - це ж має бути якийсь монстр, бездушна істота, що чинить жахливі злочини заради власного виживання. - це логічно. а головне - цікаво.
"Тисячоліття" цікавим не виявився. аж навпаки - це досить параноїдальне, одноманітне, повторюване й хворобливе видиво. то того ж, по суті, із дуже простою ідеєю. надзвичайно простою - "чому люди роблять те, що роблять?", - і все, це вся ідея. наголошую, це аж ніяк не запитання, і відповіді ніхто давати нам не збирається, це абсолютно риторичне висловлювання. медитативне й безнадійне. "Тисячоліття" - це пісумок і реквієм. і вирок.
глядачі й фанати, що звикли ВІРИТИ разом з Малдером і Скаллі й шукати з ними істину, виявилися абсолютно неготовими до шоку - як удару по потилиці - якого завдав нам Картер зі своїм новим серіялом.
склалається враження, що сенс у подіях на екрані абсолютно відсутній - усе ведеться ні до чого. і при цьому повторюється раз у раз. головний герой Френк Блек бачить світ очима серійних убивць і маніяків, допомагає їх спиняти, і все це для того, щоб уберегти свою родину від жахів світу, що навколо. він селить дружину й доньку з Сіетлі, в ідеальному жовтому будиночку, сподіваючись уникнути людського зла / зла людей. сцени в будинку показані світло, сказати б, незаймано. натомість вони перемежовуються з основними подіями кожної серії - історіями про вбивць. ці сцени сірі, гнітючі.. таке собі підземелля, в якому все одно постійно йде дощ. єдине, що цей дощ уже не змиває бруд. він його тільки перемішує й розбрискує. і відтак Френк "спускається" в цей світ не очищуючи його, а бруднячись сам.
простота "Тисячоліття" виглядає настільки наївно, що не важко помилково сприйняти її за невигадливість творців серіялу. думаю, врешті так і сталося. втім, подібне сталося і серіялом "Самотні стрільці" - тільки там простота мала наголошено життєствердне забарвлення...
простота й медитативність "Тисячоліття" - щось геть унікальне і - парадоксально - складне. нам пропонують дитивитися на міркування над відповідями до запитань, яких неможливо поставити. нам пропонують вишукано гаяти час - так, як це ще ніхто не робив на телебаченні. нас збивають з пантелику жахливі образи, понівечені й напівспалені трупи, ріки крови й схибнута свідомість маніяків.
усе це настільки безсенсовно, що перші думки:, - "чому?", "як?", "навіщо?", - не знаходячи відповідей губляться. і втрачається інтерес.
стається те, що і завше, щодня в повсякденному житті - всі ОЧІКУВАННЯ й ХВИЛЮВАННЯ заміщуються БАЙДУЖІСТЮ = спробою вберегтися, заховатися у свій власний "жовтий будиночок".


вперше я подивився серіял, коли його було демостровано на каналі "1+1". якщо не помиляюся, це було ще перед 2000 роком. і від першого перегляду я запам'ятав дуже мало. найбільше мені подобалася саме ідея надзвичайної вигадливости вбивств. жорстокість. яка, однаково, втілена дуже вишукано й заворожуюче. і тільки тепер, коли я дивлюся "Тисячоліття" вдруге, я починаю помічати всю його глибину, відчай...і спокій. це надзвичайне, шедевральне творіння для телевізії. от тільки по телевізору таке дивитися не прийнято.

Tags:

Comments

ajnochka
13 лютий 2008 08:06 (UTC)
прекрасна рецензія!

..я ж хотіла додати, що x-files змушують нас стати більш відкритими до різних можливостей, іноді зовсім, здавалося б, неприйнятних. глядач вчиться дивитись далеко, мислити широко..
не можу не домішати сюди психоаналітичні перспективи, та це нагадує власне аналіз, об'єктну стадію сприйняття-тлумачення. ми виокремлюємо наші власні проекції, роздивляємося їх, немовби на долоні та щиро їм дивуємось. це вже добре, бо насправді не всім це дано, про що, власне й весь серіал (imho).
далі - складніше, стадія синтезу, або суб'єктна всі проекції є частинами (невід'ємними) нас самих, ми їхні творці, цих образів, архетипів, можна називати як завгодно.. в millennium'i задача глядача - прийняти суб'єктивну сутність цих проекцій..
на жаль (або на щастя - адже це робить millennium чимось мистецьким, а його глядачів - "особливими"), таке не в інтересах середньостатистичного споживача.
виходить щось на зразок аналогії до (Юнґового) процесу індивідуації, Становлення людини - в двох етапах, які запропонував нам Кріс Картер, god bless him!

до речі, елемент "зовнішнього" є і в ММ, адже, як би там не було, та віра/релігія - неодмінний атрибут будь-якої людини.. :)
perverzion
14 лютий 2008 07:21 (UTC)
..другий сезон надто багато змінив. ця рецензія потребує оновлення)..
в принципі, я її писав після перегляду десь перших 10 серій. та, думаю, решта 12 нічого в концепції не змінили. а от уже наступних 23 - нова опера - Вонґа і Морґана)
ajnochka
27 лютий 2008 08:54 (UTC)
..все одно, якась цілісність тут є..)

Profile

цілком таємно
the_x_files_ua
Ukrainian X-Philes

Latest Month

березень 2008
S M T W T F S
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031